Mikro Rüzgar Enerji Santralı (RES)

Rüzgâr, yüksek hava basıncının alçak hava basıncıyla yere yakın yerlerde birleşmesiyle oluşur. Rüzgar enerjisi ise havanın içindeki moleküllerin kinetik enerjiye dönüşmesiyle oluşuyor. İnsanlar geçmişten günümüze kadar rüzgar enerjisinden yararlanmışlardır. Öncelikle 1700’lü yıllarda yelkenli gemiler ve yel değirmenleri için kullanılmıştır.Teknolojinin ilerlemesiyle ve küreselleşmesiyle tabiki kullanım alanları da artmaya başlamıştır. Rüzgar enerjisi tertemiz bir enerjidir. Ayrıca hiçbir kötü tarafı olmamasıyla tercih listelerinin başında gelmektedir. maliyetinin az olması, tükenmeyecek olması ve çevreye zararının olmaması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanırlar. Rüzgar enerjisi de bu kaynaklardan biridir. Evde rüzgar enerjisini kullanarak kendi elektriğinizi  üretebilirsiniz.

Rüzgarın olduğu her yerde

Rüzgar enerjisi şebekesi-bağlantı sistemi, şebekeye, rüzgar türbini tarafından üretilen yerel kapasitenin yerel ana elektrik şebekesine geri beslenmesine bağlanan, yarı otonom bir elektrik üretimi veya şebeke enerji depolama sistemidir. Yetersiz elektrik üretildiğinde, şebeke şebekesinden çekilen elektrik, eksiklikleri telafi edebilir. 

Ön fizibilite çalışması

Bu bir hızlı fiyat belirleme çalışmasıdır. Sistem tasarımcısı talebi karşılayacak şekilde genellikle farklı seçenekler ortaya koyar. Ön fizibilite çalışması, bu seçenekleri karşılaştırır ve bunların önemli özellilerini ortaya koyar. Tüketici, bu seçenekleri ve bunların karşılaştırmalı fiyatlarını bilmek isteyecektir. Ön fizibilite çalışmasında ayrıca, enerji talep çalışmalarının hidrolojik çalışma sonuçları ile karşılaştırması da yapılır. Talep çalışması bize güç sağlanacağı hakkında bilgi verir. Ayrıca bu bölümde farklı sorulara da cevaplar verilir.

Tam fizibilite çalışması

Ön fizibilite çalışmasında  sistemin uygulanabilir olduğu belirlenirse; mühendislik hesapları, maliyet hesapları detaylı olarak tam fizibilite çalışmasında yapılır. Ayrıca, ekonomik kriterleri kullanarak yapılan parasal çalışmalar, işletme ve bakım masraflarının hesaplanması da önemlidir. Fizibilite çalışmasında altın kural şu şekildedir: çalıştırma ve bakım birinci, ekonomi ve tesis faktörü ikinci, mühendislik tasarımı ise üçüncü önceliktedir. 

Kurulum ve devreye alma

Fizibilite çalışmaları sonrasında yapıma karar verilirse karşılıklı kontrat yapılarak tesis yapım aşamasına geçilir. Bunu için ön proje hazırlanır. Projede arazi üzerinde yerleşim, malzeme ve keşif, şebekenen bağımsız-bağımlı bilgileri ve detay çizimler yer alır. Proje sonrası arazi çalışması ve malzeme tedariği yapılır. Türbin ,generatör,elektrik panosu montajı yapılır. Sistem test edilir ve test başarılı ise enerji müşterinin kullanımına sunulur. 

Servislerimiz

Şirketimizle ilgili en son bilgiyi burada...

Çeviri servisleri

Yasal tavsiye

İş için çevrimiçi araçlar

7/24 çevrimiçi teknik destek

Hayat sigortası

Çeviri servisleri

%100 para iade garantisi

Çeviri servisleri

Kişisel danışman